Hurrikaaniraketti täynnä virtaa
Jani Tuppurainen palaa perjantaina takaisin pelaavaan JYP-miehistöön ja on aivotärähdyksen jäljiltä täynnä virtaa.
JYP saa perjantaina miehistöönsä kaivatun pelimiehen, kun muutaman pelin sivussa ollut Jani Tuppurainen tekee paluun pelaavaan kokoonpanoon. Tuulennopea laitahyökkääjä on kuluvalla kaudella värkännyt hurrikaaninutussa 25 ottelussa 16 tehopistettä (5+11), joka oikeuttaa JYPin sisäisen pistepörssin kakkossijaan heti Eric Perrinin (4+18) jälkeen.
- Ensimmäiset kahdeksan ottelua meni ilman pisteitä, mutta sen jälkeen on sujunut vähän paremmin. Tietenkin yksilöitä tulee esille, kun joukkue pelaa hyvin. Jos onnistuu yksilönä, niin silloin joukkuekin voi pärjätä. Se on siinä mielessä ihan hyvä juttu, että on tullut onnistumisia, Jani Tuppurainen myöntää.
Sarjataulukossa yhdeksännellä sijalla majailevan hurrikaanimiehistön kausi on sujunut vaihtelevissa merkeissä. Päävalmentajan vaihdosta ja alkukauden nihkeyttä seurasi otteiden parantuminen, jonka myötä joukkueen otteisiin on tullut pienoisesta vuoristoradasta huolimatta lisää tasaisuutta.
- Alkukausi meni miten meni, mutta sen jälkeen ollaan pelattu ihan hyvin. Voittoja ja tappioita on tullut siellä täällä ja peli on ollut vähän ailahtelevaa. Tappioputkien pitäisi olla mahdollisimman lyhyitä. Voitoissa puolestaan pitäisi pystyä säilyttämään tasaisuus, ettei oma peli heittelisi pelin sisälläkään hirveästi. Täytyisi pystyä pelaamaan omaa peliä täydet 60 minuuttia joka ilta. Se olisi hyvä juttu, perjantaina takaisin hurrikaanirosteriin palaava Tuppurainen selventää.
- Kyllähän siinä vähän haettiin joukkueen peliä sen valmentajavaihdoksen myötä. Oma aikansa siinä meni, että päästiin sinuiksi pelaamisen kanssa. Se oli ajoittain ihan hyvää ja välillä vähän huonompaa. Siinä meni yllättävänkin kauan aikaa. Nyt peli on muuttunut ja pelataan hyvää lätkää. Ollaan kasvettu koko porukka nyt enempi yhteen, mies jatkaa.

”En menisi jäälle, jos en olisi vielä valmis pelaamaan”
Tuppurainen sai vajaat kaksi viikkoa sitten pelatussa HPK-ottelussa hämeenlinnalaispuolustaja Tuukka Mäkelän kyynärpäästä iskun päähänsä, minkä vuoksi mies joutui hetkeksi sivuun tositoimista.
- Tilanteesta en muistanut mitään, kunnes katsoin sen nauhalta. Tavallaan tuli jotain mieleen siitä vaihdosta, mutta sitä tilannetta en ehtinyt reagoida ollenkaan. Se tuli niin nopeasti ja yllättäen, etten millään tavalla ollut valmis siihen iskuun. Se veti ihan täysin jalat alta ja muistin pois siitä hetkestä. Nyt kuitenkin alkaa kaikki olla jo aika lailla kohdillaan.
Aivotärähdykset ovat aina yksilöllisiä ja niistä toipuminen saattaa joillain kestää muita kauemmin. Janin tapauksessa tilanteesta selvittiin säikähdyksellä, vaikka riski pidempäänkin poissaoloon oli täysin mahdollinen.
- Ainahan päävammat ovat vakavia ja hetkittäin joutuu vähän tarkkailemaan itseään. Päässä on nyt kuitenkin kaikki kunnossa, mitä nyt pieniä niskajäykkyyksiä vielä on. Mitään isompia vammoja ei enää ole ja pystyn pelaamaan sataprosenttisessa kunnossa. En menisi jäälle, jos en olisi vielä valmis pelaamaan.
SM-liigan viesti tapaukseen liittyen - ”pelaaja saa suojella itseään” – herätti luonnollisesti kummastusta myös uhriksi joutuneessa Tuppuraisessa.
- Jos noin on kommentoitu, niin silloinhan aivotärähdyksiä tulisi joka pelissä mikäli noin saisi tehdä. Se oli selvä kyynärpäällä lyönti suoraan minua päähän. En ymmärrä miten tuollaisia kommentteja voidaan antaa tuollaisista tilanteista, mies tokaisee.
JYPillä on edessä ennen joulutaukoa vielä viisi ottelua, jotka asettavat omanlaisensa haasteen keskisuomalaisjoukkueelle.
- Kaikki pelit tulevat varmasti olemaan tiukkoja ja meidän joukkue punnitaan niissä. Kokonaisuutena hyvä ja iso haaste meille. Peli kerrallaan mennään ja joka ilta taistellaan voitosta. Toivottavasti saadaan mahdollisimman paljon pisteitä niistä peleistä kasaan, JYP-hyökkääjä ennustaa.
Perjantaina takaisin kaukaloon palaava Tuppurainen odottaa paluuta liigajäille jo innolla.
- Jätkät ovat huomanneet, että virtaa minulla ainakin on. Kopissa on tullut joka päivä kuittailua, että johonkin pitäisi energia kuluttaa. On ollut mukava treenata ja on hienoa päästä perjantaina pelaamaan.



