JYP solmi viisi tärkeää jatkosopimusta

JYP on solminut merkittäviä jatkosopimuksia tuleville kausille. Hyökkääjät Jerry Turkulainen ja Antti Kalapudas, sekä puolustaja Anttoni Honka edustavat hurrikaanipaitaa kevääseen 2022 saakka. Samalla seura on solminut yhden vuoden jatkosopimukset Jani Tuppuraisen ja Jarkko Immosen kanssa.

”Turkulaisen pitäminen seurassa oli meille merkittävä asia. Jerry on nuoresta iästään huolimatta jo kokenut peluri liigatasolla ja hän osoittanut potentiaalinsa olla sarjan kärkihyökkääjiä. Seuralla on korkeat odotusarvot, että Turkulainen murtautuu lopullisesti liigan huippuhyökkääjien eturiviin ensi kauden aikana. Kalapudas on edellisellä kaudella jo osoittanut kykynsä olla tehokas hyökkäyssuunnan keskushyökkääjä liigatasolla. Pelaajalla ja seuralla oli yhteinen halu jatkaa yhteistyötä tulevina kausina ja uskomme Jyväskylän ja JYPin olevan paras paikka Antille kehittää kokonaisvaltaista pelaamistaan ja ottaa seuraavat askeleet urallaan. Anttoni Honka on tällä kaudella ottanut isoja kehitysaskeleita pelaamisessaan ja uskomme, että Anttonin kiinnittämisen myötä meillä on seurassamme yksi liigan luovimmista kiekollisista puolustajista” kommentoi JYPin urheilutoimenjohtaja Mikko Viitanen nuorten pelaajien jatkosopimuksia.

”Tuppuraisen ja Immosen kiinnityksillä haluamme taata nuorten pelaajien hallitun sisäänajon vastuullisiin rooleihin. Tuppurainen ja Immonen ovat tälläkin kaudella osoittaneet, että he pystyvät edelleen pelaamaan tehokasta jääkiekkoa. Molemmat pelaajat ovat todellisia jääkiekon ammattilaisia ja uskomme, että heillä on vielä paljon annettavaa JYPille” kommentoi Viitanen seuralegendojen jatkosopimuksia.

 

Jerry Turkulainen, 21 vuotta, on oikea käsi alhaalla pelaava taitava ja liukasliikkeinen hyökkääjä. Mikkelissä syntynyt ja Jukureiden junioreissa aloittanut Turkulainen siirtyi JYPin riveihin C-juniorina ja on edustanut hurrikaanipaitaa kaudesta 2013-2014 eteenpäin. Turkulainen debytoi liigassa kaudella 2016-2017 ja on ehtinyt pelata JYPissä 206 runkosarjan ottelussa ja tehoillut 36 + 84 = 120 tehopistettä. Turkulainen oli mukana voittamassa JYPin CHL -mestaruutta 2018.

 

Anttoni Honka, 19 vuotta, on oikealta puolelta ampuva kiekollisesti luova puolustaja, jonka tavaramerkkinä on rohkeat kiekolliset ratkaisut. Paljasjalkainen jyväskyläläinen on Hongan kiekkoperheen ja Diskoksen kasvatti. Honka on edustanut hurrikaanipaitaa kaudesta 2014-2015 ja hän luisteli ensimmäiset piirtonsa liigajäillä jo 2017-2018 kaudella. Honka on ollut vakiokasvo eri ikäluokkien maajoukkueissa, ja Anttonin palkintokaapista löytyvätkin U18 ja U20 maailmanmestaruusmitalit. Tällä hetkellä loukkaantuneiden pelaajien listalla oleva Honka on tällä kaudella pelannut 36 ottelua, joissa hän on taiteillut 3 + 13 = 16 tehopistettä.

 

Antti Kalapudas, 23 vuotta, on vasemmalta puolelta laukova ja taitavilla käsillä operoiva kiekollinen sentteri. Oulaisissa syntynyt Kalapudas pelasi nuoruusvuotensa Kärppien organisaatiossa, jossa hän pelasi myös ensimmäiset liigaottelunsa kaudella 2015-2016. Viime kaudella Kalapudas saalisti Vasan Sportin paidassa kunnioitettavat 46 tehopistettä 56 ottelussa, nousten samalla maajoukkueen edustustehtäviin EHT-turneelle. Kalapudas on vuoden 2016 U20 maailmanmestaruusjoukkueen jäsen.

 

Jani Tuppurainen, 39 vuotta, Tuppurainen kuuluu seuralegendoihin, vaikka onkin vielä aktiivipelaaja. Taidokkaana työmyyränä tunnettu Tuppurainen saavutti tällä kaudella kunnioitettavan 500 tehopisteen ja 700 ottelun rajan liigatasolla. Tuppurainen on ollut mukana nostamassa kaikkia seuran 2010 -luvun mestaruuspokaaleja.

 

Jarkko Immonen, 37 vuotta, Rantasalmen sulttaani ja seuraikoni, joka on pelannut pitkän ja ansiokkaan kansallisen ja kansainvälisen uran. Palkintokaapista löytyvät mm. aikuisten maailmanmestaruus, KHL mestaruus, sekä liigan ja CHL -mestaruudet JYPin paidassa. Immonen pelasi ensimmäisen kerran JYP paita päällä kaudella 2002-2003 ja palasi hurrikaanipaitaan viimeiseltä ulkomaankierrokseltaan kaudella 2017-2018.

 

 

Sopimustilanne

Maalivahdit:

Markus Ruusu 2021

Niko Parkkinen 2021

 

Puolustajat:

Anttoni Honka 2022

Alex Lintuniemi 2022

Mikko Kalteva 2021

Valtteri Kakkonen 2021

Roni Allen 2021 (seuran optio)

Olli-Petteri Viinikainen 2021 (seuran optio)

Joonas Viinikainen 2021 (seuran optio)

 

Hyökkääjät:

Jerry Turkulainen 2022

Julius Nättinen 2021

Jani Tuppurainen 2021

Robert Rooba 2021

Ossi Louhivaara 2021

Antti Kalapudas 2022

Miska Siikonen 2021

Jarkko Immonen 2021

Patrik Siikanen 2021 (2022 seuran optio)

Oskari Kalajanniska 2021 (seuran optio)

Samuli Ratinen 2021 (seuran optio)

Anton Stråka 2021 (seuran optio)

Aleksi Rutanen 2021 (seuran optio)