JYP YT-SOPIMUKSEEN PELAAJIENSA KANSSA

JYP Jyväskylä Oy on päässyt sopimukseen pelaajiensa kanssa käytyjen yhteistoimintaneuvottelujen tuloksena. Pelaajat ovat sitoutuneet yhdessä sovittuihin palkanalennuksiin kahden seuraavan kuukauden osalta. Loppukauden tilannetta tarkastellaan myöhemmin uudelleen vallitsevat olosuhteet, erityisesti koronapandemian aiheuttamat mahdolliset tulonmenetykset huomioiden.

JYP pyrkii aktiivisesti tasapainottamaan talouttaan sekä kustannussäästöjen että mahdollisten uusien tulonmuodostuskeinojen löytämisen kautta.

JYP kiittää pelaajiaan ymmärtävästä suhtautumisesta ja merkittävästä vastaantulosta helpottaakseen seuran taloustilannetta.

Valmentajia lomautetaan

Kaikkia henkilöstöryhmiä koskevat yt-neuvottelut päättyivät valmentajien osalta siihen, että yhteistä neuvottelutulosta ei löytynyt sopimismallilla, jonka johdosta seura joutui tekemään muita ratkaisuja. Yhteistoimintaneuvottelujen lopputuloksena päädyttiin JYP Jyväskylä Oy:n hallituksen tekemällä päätöksellä siihen, että valmennustehtäviä liigajoukkueessa kevennetään, joten valmentajat Pekka Tirkkonen ja Ari Santanen lomautetaan joulukuun loppuun asti. Muun valmennukseen kuuluvan henkilöstön osalta päädyttiin palkanalennuksiin, osa-aikaisiin lomautuksiin tai muihin ratkaisuihin. Valmennustehtäviä hoitaa lomautusten aikana Jukka Varmanen, seuran kehityspäällikkö Jussi Tupamäki sekä osa-aikaisesti maalivahtivalmentaja Jarkko Hyytiä. Valmennuksen ja urheilutoiminnan esimiehenä toimii Mikko Viitanen kuten aiemminkin.

Joukkueen huoltohenkilöiden, toimiston henkilöstön ja ravintolatoiminnasta vastaavien henkilöiden kanssa pyritään neuvottelut saattamaan päätökseen vielä kuluvan viikon aikana.

  • ’Oli tärkeää saada urheilupuolen asiat hoidettua mahdollisimman nopeasti näiden neuvottelujen kohdalta, että päästään keskittymään olennaiseen tekemiseen. Yt-neuvottelut eivät työnantajankaan näkökulmasta ole mieluisia, mutta näissä olosuhteissa välttämättömät’, toteaa toimitusjohtaja Risto Korpela.

JYP jatkaa liigaottelujaan tulevana perjantaina 23.10. klo 18.30, kun LähiTapiola Areenalle saapuu vastustajaksi Vaasan Sport.