Pakkijärkäle Andrew O´Brien JYPin alakerran isännäksi

JYP Jyväskylä Oy ja kanadalainen puolustaja Andrew O´Brien ovat solmineet 1+1 vuotisen sopimuksen. Kovaotteinen puolustaja siirtyy JYPin riveihin Ruotsin pääsarja SHL:n IK Oskarshamnin joukkueesta. Vasemmalta puolelta laukova 28-vuotias O´Brien on pelannut aikaisemmin urallansa kuuden kauden aikana yli 200 ottelua AHL:ssä, sekä viettänyt edelliset kaksi kautta Norjan ja Ruotsin pääsarjoissa, sekä KHL:ssä. 193 senttisen ja 100 kiloisen järkäleen sopimuksen toinen vuosi on seuran optiolla.

”O´Brien on hyvässä urheilijan iässä oleva pelaaja, joka tuo joukkueemme alakertaan vahvaa puolustus- ja kamppailupelaamista, sekä selkeää ja peliä edistävää kiekollista osaamista. Kokoisekseen hyvin luistelevan O´Brienin oman puolustusalueen kamppailupelaaminen on vahvaa ja hänellä on todella fyysinen ote puolustamisessaan. Hän on myös aikaisemmin uransa aikana osoittanut pystyvänsä tuloksellisesti tehokkaaseen kiekolliseen peliin ja odotammekin saavamme O´Brienista monipuolisen puolustajan takalinjoillemme. Joukkueen puolustus on O´Brienin hankinnan jälkeen valmis” kommentoi O´Brienin sopimusuutista JYPin urheilutoimenjohtaja Mikko Viitanen

O´Brienilla ja IK Oskarshamnilla oli voimassa oleva sopimus pelikaudesta 2021-2022, mutta IK Oskarshamn purki sopimuksen menneen pelikauden jälkeen, kun O´Brienin epäiltiin ajaneen autolla alkoholin vaikutuksen alaisena joukkueen kauden päätösjuhlien yhteydessä.

”Olemme hyvin tietoisia kyseisestä tapahtumasta ja olemme keskustelleet asiasta kaikkien asianosaisten kanssa. Teko ja tapahtuma itsessään on tuomittava ja ei edusta miltään osin urheilun ja JYPin arvoja. Olemme keskustelleet aiheesta lukuisia kertoja O´Brienin kanssa ja hän täysin tiedostaa tehneensä ison virhearvioinnin ja katunut tekoaan. Haluamme antaa hänelle uuden mahdollisuuden jatkaa ammattiaan JYPin paidassa ja tiedämme saavamme hänestä erittäin motivoituneen ja sitoutuneen ammattilaisurheilijan joukkueeseemme” kommentoi Viitanen.

 

JYPin joukkue kaudelle 2021-2022 alkaa valmistua pala kerrallaan. Joukkueen sopimusvahvuudessa on tällä hetkellä 3 maalivahtia, 11 puolustajaa ja 15 hyökkääjää.

”Olemme kiinnittäneet ulkopuolelta pelaajia ja nostaneet liigajoukkueemme mukaan omia kasvattejamme, joiden uskomme pystyvän auttamaan joukkuettamme voittamaan ja menestymään tulevalla kaudella. Olemme halunneet hurrikaanipaitaan pelaajia, jotka ovat hyvässä urheilijan iässä ja tavoittelevat urallaan kirkkaampia pelikenttiä. Joukkueen sisällä pitää olla tervettä kilpailua pelipaikoista, sekä halua kehittyä vuoden jokaisena päivänä. Seuraamme aktiivisesti pelaajamarkkinoita ja olemme tarvittaessa valmiita reagoimaan. Joukkue on klassisesti sanottuna valmis vasta siirtoikkunan umpeutuessa” Viitanen kommentoi joukkueen sopimustilannetta

 

 

Sopimustilanne 31.5.2021  

 

Maalivahdit  
Parkkinen Niko   2023
Ruusu Markus   2022
Leinonen Topias   2023
Puolustajat    
Honka Anttoni 2022
Kakkonen Valtteri 2023
Koskela Valtteri 2022
Malinen Aleksi 2022
O´Brien

Ottavainen

Andrew

Ville

2022+1

2024

Peltola Eetu    2024
Salonen Aleksi 2022
Scotka Jan 2023
Seppälä Niko 2023
Kuusela Kimi 2022
Hyökkääjät   
Airo Joni 2022+1
Alanen J-M 2022+1
Christoffer Braden 2022+1
Gardiner Reid 2022+1
Helenius Samuel 2023+1
Kalapudas Antti 2022
Kemell Joakim 2023
Koskela Santeri 2024
Lahtinen Severi 2022
Lambert Brad 2022
Puistola Patrik 2022
Salmio Mikko 2022
Siikanen Patrik 2022
Turkulainen Jerry 2022
Valkeejärvi Samuel 2022+1
Niskanen Tommi TRYOUT