JYP kohtaa kauden avausottelussa Tampereen Ilveksen LähiTapiola Areenalla keskiviikkona 10. syyskuuta klo 18.30 alkaen.

Pitkä odotus päättyy keskiviikkona, kun JYP avaa Liiga-kauden 2025–26 kotiluolassaan Hippoksella. Viime viikon torstaina hurrikaaniryhmä tarjosi ensinäytöksen kaatamalla Vaasan Sportin Jyväskylässä pelatussa harjoitusottelussa maalein 4–1.
– Monta kuukautta on treenattu ja odotettu tätä päivää. Toivottavasti ihmiset löytää hallille kannustamaan meitä. Jälleen uusi kausi ja uusi mahdollisuus, niin hyvät fiilikset, JYPin tuore kapteeni Jere Lassila, 21, sanoo.
Seurahistorian nuorin kapteeni esitti jo harjoituskaudella vahvoja otteita. Kokonaisvaltaisen pelin lisäksi Lassila kirjautti kelpo tehot 3+3.
– Iso kunnia olla JYPin kapteeni, kun olen täältä lähtöisin. Yritän esimerkillä näyttää arjessa ja pelissä ehkä eniten. Mulla on myös paljon hyviä kokeneita pelaajia auttamassa, Lassila huomauttaa.
Lassilan johtama kakkoskenttä teki tuhoja läpi harjoituskauden. JYP-kasvatin vierellä ovat pelanneet Pelicansista JYPiin siirtynyt Leevi Tukiainen ja viime kaudella tulokkaiden pistepörssin voittanut Santeri Huovila.
Petri Matikaisen luotsaama hurrikaaniryhmä kairasi seitsemästä harjoitusottelusta yhteensä neljä voittoa. Matikainen on korostanut läpi kesän, että JYP haluaa olla tällä kaudella yhtenäinen, aktiviinen ja sitkeä joukkue, joka ei anna periksi.
Myös pelaajat ovat teesien takana.
– Keskiviikkona nähdään taisteleva joukkue. Ja jotta voidaan taistella, niin tarvitaan hyvä yleisö, Oskari Salminen naurahtaa.
Yleisöä onkin kotiavaukseen saapumassa sankoin joukoin. Jo tiistaina päivällä avausotteluun lippuja oli myyty noin 72 prosenttia yleisökapasiteetista.
Vatasen paluu
Suurta mediahuomiota keväästä asti kerännyt Sami Vatanen pelaa Hippoksella ensimmäisen Liiga-ottelunsa yli 13 vuoteen. Vatanen on odottanut paluuta jo pitkään
– Innolla odotan, että kiekko tippuu jäähän tosipeleissä. Pääsee näkemään faneja ja toivottavasti on halli on täynnä vuonna, niin saadaan vähän meininkiä, Vatanen toteaa.
Edellisen kerran, kun Vatanen kiekkoili JYP-nutussa, puolustaja viimeisteli 49 ottelussa 42 (14+28) tehopistettä. Harjoituskaudella Vatanen kirjautti tehot 2+2=4.
Tampereen Ilves
Viime kaudella pronssia saavuttaneen Ilveksen kapteenina toimii niin ikään JYP-kasvatti Joonas Nättinen. Hyökkääjä muistetaan hurrikaaninutusta parhaiten kaudelta 2017–18, jolloin hän viimeisteli voittomaalin historiallisessa CHL-finaalissa.
Ensimmäistä mestaruutta vuosikymmeniin tavoittelevan Ilveksen kokoonpano on muuttunut jonkin verran viime keväästä. Merkittävimpiä lähtijöitä olivat muun muassa pitkäaikainen luottohyökkääjä Eemeli Suomi sekä puolustajat Niklas Friman ja Daniel Gazda. Korvaajaksi hankittiin esimerkiksi kanadalaishyökkääjä Luke Henman, Liigaan palaava tshekkihyökkääjä Lukas Jasek ja Porin Ässistä tuttu puolustaja Radek Kucerik.
Tommi Niemelän valmentavan Ilveksen kulmakivinä jatkavat huippumaalivahti Dominik Pavlat, ykkössentteri Matias Mäntykivi sekä tehohyökkääjä Jens Lööke.
Liiga-kauteen valmistavat ottelut olivat tamperelaisille kaksijakoiset. Ilves hävisi kolme ensimmäistä ottelua, mutta voitti viimeiset viisi koitosta. Neljä edellistä ottelua Ilves pelasi CHL:ssä, joten tupsukorvilta löytyy jo tuntumaa kilpailullisista peleistä.
Viime kaudella joukkueiden keskinäiset kohtaamiset menivät tasan 2–2.
Joukkueen loukkaantumistilanne 9.9.
– Teemu Eronen 6–8 viikkoa
– Joona Lehmus 2–3 viikkoa
– Tobias Winberg 1–2 viikkoa
Tule kannustamaan uudistunut JYP kauden avausvoittoon!
JYP–Ilves LähiTapiola Areenalla 9.10. klo 18.30 alkaen.
Liput otteluun: https://jyp.tmtickets.fi/
Toimittaja: Elias Jolanki
Osta lippusi peliin tästä!