Kauden ensimmäinen Loimuan ja JYPin kuukauden juniori on Kerkko Myllylä!

Ympäristölle ystävällisiä, vaivattomia ja kilpailukykyisiä lämmitysratkaisuja tarjoava Loimua Oy palkitsee kuukausittain Loimuan ja JYPin kuukauden juniorin. Useamman kauden kestäneen yhteistyön tavoitteena on nostaa esimerkillisiä nuoria esiin ja palkita heitä hyvän joukkuehengen luomisesta sekä positiivisesta asenteesta jääkiekkoharrastuksen parissa.

Kauden 2025-2026 ensimmäinen palkittava kuukauden juniori tulee JYP Laukaa U13 joukkueesta. Tunnollisena harjoittelijana ja joukkueen ”taiteilijana” tunnettu Kerkko Myllylä palkitaan Loimuan ja JYPin syyskuun juniorina perjantaina 3.10. JYP-HIFK ottelun yhteydessä.

– Kerkko on joukkueessa persoona, joka omalla jokapäiväisellä tekemisellä näyttää esimerkkiä muille pelaajille joukkueessaan. Kerkolla on kova halu harjoitella ja se on myös näkynyt hänen tekemisessä jään tasolla lajitaitojen kehittymisenä. Hänen vahvuutenaan pelaajana on hyvä pelinlukutaito ja kopissa hänestä löytyy taiteilijaluonnetta, joukkueen valmentaja Tatu Reinikainen kertaa nuoren miehen huimaa kehityskaarta.

Katso Kerkon koko tarina videolta.

 

 

Kerkon palkitseminen sisältää koko perheen kiekkoelämyksen JYP-HIFK -ottelussa, Kerkkolle personoidun fanipaidan, palkitsemisseremonian ja aloituskiekon pudotuksen ennen ottelun alkua sekä pelaajatapaamisen Kerkkon suosikkipelaajan kanssa ottelun jälkeen.