Olkinuora ja Kuukka jatkavat, Ossi Ikonen JYPiin

Olkinuora ja Kuukka jatkavat, Ossi Ikonen JYPiin.

Maalivahti Jussi Olkinuora, 26, jatkaa JYPissä yhden kauden sopimuksella. Olkinuora liittyi JYPiin viime joulukuussa. Jussi pelasi Hurrikaaninutussa 16 runkosarjaottelua, jääden vain kahdesti pisteittä ja oli vakuuttava tilastoiltaan JYP-otteluissaan: Liigan paras torjuntaprosentti 93.44 % ja toiseksi paras päästettyjen maalien keskiarvo 1.74.

  • Viime kausi oli monella tapaa onnistunut. Suuri kiitos koko seuralle! Olen todella onnellinen, että saan jatkaa täällä, sillä täällä on erinomaiset olosuhteet menestykselle, toteaa Olkinuora tyytyväisenä.
  • Isokokoinen, atleettinen ja joukkueelleen energiaa tuova persoona, kommentoi urheilutoimenjohtaja Jukka Holtari Olkinuoraa.

Jussilla on sopimuksessaan KHL –optio, jossa pelaaja voi tietyin ehdoin tehdä KHL -sopimuksen toukokuun 2017 aikana.

 

Puolustaja Mikko Kuukka, 31, jatkaa JYPissä kevääseen 2018 ulottuvalla sopimuksella. Yli 500 liigaottelun Kuukka pelasi runkosarjassa 44 ottelua peliaikakeskiarvolla 17.53min /ottelu ja playoffseissa 13 ottelua tehoin 2+3, peliaikakeskiarvolla 22.10 min /ottelu.

  • Kun määritteeksi asetetaan puolustajan oleellisimmat pelipaikkakohtaiset tehtävät, niin voimme JYPissä sanoa, että Mikko oli joukkueemme tärkein puolustaja vuoden vaihteen jälkeen. Syksy 2016 meni odotetunlaisesti, enemmän tai vähemmän pitkästä vammasta kuntoutumiseen. Meillä oli korkeat odotukset Mikkoa kohtaan pelaajana ja esimerkillään johtavana persoonana. Mikko myös täytti korkeat odotuksemme energiaamme lisäävä persoonana joukkueen sisällä. Tylyyden kuningas. Äärettömän tehokas ja eleetön puolustaja, kommentoi Holtari Kuukan jatkosopimusta.
  • Hienoa jatkaa Jyväskylässä. Lähtökohdat menneeseen kauteen olivat huonoimmat mahdolliset itselläni, mutta minut otettiin loistavasti vastaan. Olen viihtynyt todella hyvin Jyväskylässä. Täällä on upeat fanit, yhteistyökumppanit ja tiedetään mitä menestyminen vaatii. Oma pelaaminen parani koko kauden ja pysyin ehjänä, joten tästä on hyvä jatkaa eteenpäin. Välierätappio oli suuri pettymys, se kaivelee edelleen, vaikka voittoon on aina hieno lopettaa. Ensi kaudella ei pronssi riitä…, kommentoi Mikko Kuukka jatkosopimusta.

 

 

Puolustaja Ossi Ikonen, 27, palaa Jyväskylään. 179-senttinen ja 80-kiloinen JYP-kasvatti on viimeksi pelannut kaksi tehokasta Mestis-kautta Kokkolan Hermeksessä. Vasemmalta laukova Ikonen on pelannut urallaan yhteensä 261 Mestis-ottelua tehoin 26+90=116. Mestis-kokemuksen lisäksi Ikoselle on karttunut viisi liigaottelua sekä 49 ottelua Kazakstanissa (tehoin 6+14=20).

  • Oma kasvattimme Ikonen tuo leveyttä pelaajapakkaamme ja hänet tunnetaan erinomaisena luistelijana. Hyökkäysten käynnistämisessä kiekon kanssa Ossilla on modernin pakin ainutlaatuinen kyky ravistaa vastustajan ykköskarvaaja niskastaan, aivan kuten ankka ravistaa vedet niskastaan, kuvailee Holtari Ossia pelaajana.

Ikosen sopimus on mallia 1+1 eli kausi 2018-19 on seuran option takana. Tervetuloa Ossi!

 

Lisäksi JYP on nostanut kesärinkiinsä mielenkiintoisia nimiä. Puolustajat Roni Allen, 18, ja Anttoni Honka, 16. Hyökkääjät Samuli Ratinen, 19, ja Riku Tiainen, 21. Pelaajat liittyvät liigajoukkueen kesäharjoitteluryhmään ja ovat kaikki jyväskyläläisen kiekkokoulun kasvatteja.

  • Allen, Honka ja Ratinen pelasivat kukin viime kaudella otteluita omissa ikäkausimaajoukkueissaan ja Tiainen oli mielenkiintoinen Mestis -lupaus viime kaudella JYP-Akatemian riveissä, kommentoi Holtari nuoria lupauksia.

 

 

JYPin tämän hetken kesärinki:

Maalivahdit: Jussi Olkinuora (2018), Markus Ruusu (2018)

Puolustajat: Mikko Mäenpää (2020), Nolan Yonkman (2018), Mikko Kalteva (2019), Juuso Vainio (2018),Mikko Kuukka (2018), Sami Niku (2018), Jaakko Jokinen (2018), Ossi Ikonen (2018+1), Olli Aitola (2018+1), Joona Erving (2018+1), Alex Lindroos (2018+1), Anttoni Honka (2020), Roni Allen (2019)

Hyökkääjät: Jani Tuppurainen (2019), Ossi Louhivaara (2021), Juha-Pekka Hytönen (2020), Joonas Nättinen (2019), Antti Suomela (2018), Janne Kolehmainen (2019), Jerry Turkulainen (2020), Henri Kanninen (2018), Micke Saari (2018), Robert Rooba (2018+1), Valtteri Hotakainen (2018), Joel Sund (2018+1), Arttu Likola (2018), Riku Tiainen (2018+1), Samuli Ratinen (2019).