Kovatasoinen ottelu kääntyi Tapparalle jatkoajalla – JYP jatkaa sarjassa neljäntenä!

JYP taipui Tampereen Tapparalle jatkoajalla maalein 2–3 (2–0, 0–2, 0–0, 0–1).

Otteluraportti JYP-Tappara

JYP haastoi sarjakärjen hienosti, mutta lopulta Tappara oli niukasti vahvempi jatkoajalla. Yhden pisteen ja muiden otteluiden tulosten turvin hurrikaaniryhmä jatkaa Liigassa neljäntenä.

– Pelattiin mun mielestä hyvin, varsinkin tasakentällisin. Totta kai, kun annettiin kaverille erikoistilanteita niin he rankaisevat niistä yleensä, Otto Mäkinen summasi iltaa.

Ottelu alkoi vauhdikkaasti, eikä avausmaalia tarvinnut odottaa kuin hieman alle kaksi minuuttia. JYPin kova hyökkäyspaine tuotti tulosta ja Roni Jokisen syötöstä Pekka Jormakka nosti hurrikaaniryhmä lähietäisyydeltä 1–0-johtoon.

Tapparalla oli avauskympillä omat paikkansa tulla tasoihin, mutta Oskari Salminen jatkoi JYPin maalinsuulla varmoja otteita. Illan ensimmäisellä ylivoimalla ajassa 18.25 JYP siirtyi 2–0-johtoon, kun Sami Vatasen syötöstä Valtteri Ojantakanen laukoi lempipaikaltaan kiekon vastustamattomasti
etunurkkaan. Tehoille pääsi lisäksi Santeri Huovila.

Myös Tappara hyödynsi ensimmäisen ylivoimansa kakkoserässä ajassa 22.24. Nopeasta vastahyökkäyksestä Kristian Tanus löysi keskisektorista Oiva Keskisen, joka laukoi pikkumustan sisään Salmisen varusteiden kautta.

Hieman ennen erän puoliväliä JYPillä oli huipputilaisuus mennä takaisin kahden maalin johtoon kahden miehen ylivoimalla, mutta Tappara kesti. Tamperelaiset sen sijaan onnistuivat toisellakin ylivoimallaan, kun Jyrki Jokipakka laukoi riman kautta ottelun 2–2-tasalukemiin ajassa 33.38.

Erän kolmaskin Tapparan ylivoima oli äärimmäisen vaarallinen, mutta lisäosumia ei nähty Salmisen huipputorjuntojen ansiosta. Päätöserä oli pitkään tasaista vääntöä, kunnes erän loppupuolella Tappara pääsi jälleen ylivoimalle. Vieraat olivat useaan otteeseen todella lähellä johtomaalia, mutta Salminen venyi jälleen lukuisiin pelastuksiin.

Myös JYPillä oli viime hetkillä sauma ratkaista kamppailu, kun Alexander True ja Daniel Torgersson karkasivat alivoimalla kahdella yhtä vastaan hyökkäykseen. Truen veto kuitenkin kilpistyi Christian Heljangon kilpikäteen, ja ottelu ratkaistiin jatkoajalla.

Sarjakärki Tappara aiheutti JYPille kauden ensimmäisen jatkoaikatappion, kun Joachim Blichfieldin rannelaukaus yllätti Salmisen ajassa 61.53.

Ottelun ykköstähdeksi valittu Salminen torjui ottelussa tasan 30 kertaa. JYP pelaa viikon toisen kotiottelunsa jo perjantaina, kun LähiTapiola Areenalle vieraaksi saapuu tamperelaisjoukkueista Ilves.

– Samanlaista viisi vastaan viisi peliä tarvitaan, kun tänään. Meillä on ollut teemana, että ilme on se meidän juttu ja pyritään saamaan se taas näkyviin, Mäkinen ennakoi.

Liput otteluun: https://jyp.tmtickets.fi/

Toimittaja: Elias Jolanki