JYP Jyväskylä Oy:n tiedote seuran ympärillä käytävään julkiseen keskusteluun

JYPin ympärillä on käyty viime viikkojen aikana laajaa, kriittistä keskustelua. Seuraa kohtaan on esitetty rajua kritiikkiä liittyen valmentajavaihdokseen ja siihen liittyvään julkisuuteen.

 

Valmentajasopimusten purkamisen perustelut ovat tulleet seuran puheenjohtajan Jukka Seppäsen puolesta sanoitetuksi viimeistään MTV Urheilun haastattelussa 9.1.2024 (https://www.mtvuutiset.fi/videot/klipit/prog20764009) edustaen JYPin kantaa asiassa. Tämän jälkeen JYP ei enää asiaa kommentoi, vaan katsoo eteenpäin.

 

JYPillä on runkosarjassa jäljellä 24 ottelua. Jaossa on 72 pistettä. Jokainen piste taistelussa kevään playoff-paikasta on äärimmäisen tärkeä, ja organisaatio keskittää voimavaransa taisteluun kaukalossa sekä tulevaisuuden JYPin rakentamiseen ja pyrkii näin palauttamaan keskisuomalaisen kiekkoyhteisön luottamuksen seuraan.

 

JYP Jyväskylä Oy
Jukka Seppänen
Puheenjohtaja

(Video aukeaa MTV:n verkkosivuilla kuvaa klikkaamalla)

jyp_uutinen