JYP ja Kärpät kohtasivat perinteisessä Suolahdessa järjestetyssä harjoitusottelussa. Loppuunmyyty ”Murskaamo” sai rahoilleen vastinetta JYPin voittaessa ottelun 3–0.

Kuva: Elmeri Saarinen
Ensimmäisen erän jälkeen erätauolle poistuttiin 0–0 lukemissa, molemmilla joukkueilla oli omat vaaralliset maalipaikkansa ja Kärppien hyökkäysalueen maalinedustapelin ansiosta vierailijat saivatkin luotua useita vaarallisia maalipaikkoja JYPin Oskari Setäsen vartioimalle maalille. Myös JYPillä oli omat maalipaikkansa. Erän loppupuolella Santeri Huovila antoi maalinedustalle loistavan syötön, mutta Sami Vatanen ei onnistunut viimeistelemään avausmaalia maalin edestä.
Toisessa erässä JYP lisäsi vettä myllyyn ja kotiyleisö ehti jo nousta penkeistään Valtteri Ojantakasen laukoessa kiekon ylärimaan suorasta hyökkäyksestä. Lopulta pitkän hyökkäyspään pyörityksen päätteeksi ajassa 30:55 Daniel Torgersson iski Arvid Costmarin ja Malte Setkovin syötöstä lukemiksi 1–0. JYPin vahva momentum jatkui avausmaalin jälkeen ja lopulta toisen erän loppupuolella ajassa 37:21 JYPin pelatessa ylivoimaa pääsi Valtteri Ojantakanen iskemään Harri Pesosen syötöstä pienen onnenkantamoisen kautta tilanteeksi 2–0, kun Kärppien maalivahti Visa Vedenpään luistimesta irtosi terä eikä maalivahti pystynyt tekemään tilanteessa mitään. Enempää maaleja ei toisessa erässä nähty ja näin JYP pääsi kolmanteen erään 2–0 johdossa.
Kolmannessa erässä JYP jatkoi siitä mihin se toisessa erässä jäi. Ajassa 51:15 JYPin pelatessa jälleen ylivoimaa, iski Juuso Puustinen tilanteeksi jo 3–0 Sami Vatasen upeasta esityöstä. Kärpät yritti vimmatusti tasoitusta, mutta JYPin maalilla Oskari Setänen piti maalinsa puhtaana. Oululaiset yrittivät ottelun lopussa kavennusta ilman maalivahtia siinä kuitenkaan onnistumatta ja näin JYPin 3–0 voitto jää ottelun lopputulokseksi.
– Hyvä fiilis jäi pelistä. Vaikka kyseessä oli treenipeli niin saatiin siitä meidän näköinen ja myös ehjä peli. Me ollaan aina osattu tehdä maaleja, mutta jo viime kaudesta asti on puhuttu siitä, että johtoasemassa pelaamisessa meillä on parannettavaa ja tänään pelattiin johtoasemassa tosi kypsästi. Voittaminenhan on aina kivaa ja se rakentaa myös joukkuehenkeä, nollapelin pelannut Oskari Setänen summasi ottelua.
JYPin seuraava ja viimeinen harjoitusottelu pelataan 27.8 klo 18:00, kun hurrikaaniryhmä matkustaa Kuopioon KalPan vieraaksi.
Superkauden kausikortit ovat nyt myynnissä. Varmista paikkasi Hippoksella osoitteesta: http://jyp.tmtickets.fi
Toimittaja: Ville Löfgrén